Malo je klubova južno od Beograda koji su u periodu postojanja FS SCG postigli jednovremeno odlične rezultate u prvenstvu,kao i sjajni plasman u takmičenju za Kup FSCG.
Vlasina je osvajanje prvog mesta u Srpskoj ligi Niš, u sezoni 2003/2004. igrala u Drugoj ligi pomenutog saveza, u grupi Istok. Podsećanja radi, od leta 2001. godine kada je Vlasina ispala u baražu za Drugu ligu FSSCG, u susretu sa Car Konstantinom iz Niša (0:0 i 2:0), naredne godine superiorno je osvojila prvo mesto među srpskoligašima i našla se u Drugoj ligi.
Statistika podseća da su Vasotinčani potom dve sezone proveli u Prvoj ligi Srbije, u 2006/2007.godini postali članovi Prve Telekom lige Srbije koja je i službeno, posle raspada FS SCG smatrana drugim stepenom u fudbalskoj federaciji Srbije. Posle sezone 2007/2008. godine Vlasina ispada iz ove Lige. Do kraja prve decenije 21. veka, Vlasina je od 2008. do 2012. godine igrala u Srpskoj ligi Istok, kada ponovo dolazi do ispadanja i prelaska u zonski stepen takmičenja odakle se Vlasina vratila u leto 2019.godine osvajanjem prvog mesta u Zoni Jug FS RIS.
Uz fantastične rezultate koji su Vlasinu kao jedini klub sa „južne pruge“ svrstali među četiri najuspešnija kluba iz Srbije u takmičenju za Kup FS SCG, ide i bolno podsećanje o zlehudoj sportskoj sreći koja je Vlasotinčane napustila na gostovanju u Lazarevcu, gde je domaća Kolubara (7. novembra 2005.) eliminisala odličnog gosta iz Vlasotinca. Posle nerešene igre u regularnom toku (0:0), boljim izvođenjem jedanaesteraca domaćin je otišao u polufinale-5:4. Tamo ih je očekivao OFK Beograd. Vlasina je do gostovanja u Lazarevcu eliminisala ekipu Radničkog u Kragujevcu (1:0), Budućnost iz Podgorice (1:0), beogradski RAD (2:0) kod kuće i bez primljenog gola stigla do četvrtfinala. Čini se da je Vlasina ostala bez prave šanse da odigra istorijsku utakmicu u polufinalu, pa možda i finalu, zbog iznenadnog odlaska trenera Dragana Nikolića na pregovore oko inostranog angažmana. Bez pravog vođe, „plavo-beli“ sa Rosulje propustitli su priliku da se plasiraju u polufinale gde ih je čekao OFK Beograd, dok su u drugom polufinalu megdan podelili Partizan i Crvena Zvezda.. Odmor na putu do Lazarevca, fudbaleri Vlasine, praćeni novinarskim ekipama, proveli su u motelu kod Čačka odakle je i foto zapis.
U četvrtfinalu Kupa FSSCG, Vlasina je igrala u sastavu: Zoran Vasković, Slobodan Stojanović Munda, Boban Cenić, Miodrag Cvetković Miško, Vladimir Đurđević, Igor Jović, Vladan Milosavljević Fiki, Bratislav Pejčić Pejča, Milivoje Stojanović, Predrag Ilić i Mile Jovanović. Rezerve su bili: Saša Đokić, Aleksandar Kocić, Milan Stojanović, Dejan Kostić, Marko Ignjatović , Oleg Bulatović i Velibor Dimitrijević.
UZ BORBU ZA PRVO MESTO I PODMLAĐIVANJE
Trener Ljuborad Stevanović imao je za ostvarenje najvećeg cilja u istoriji kluba, plasman Vlasine u Drugu ligu FSSCG odlične fudbalere, ali i sjajnu logistiku i podršku klupskog rukovodstva. Oni koji duže pamte setiće se da je Stevanović svoju golmansku karijeru počeo 1970. godine, upravo u Vlasini. U ekipi sa njim bili su Borko Ilić, Dragutin Stanković, Sava Ilić, Vlastimir Anđelković, Aleksandar Todorović, Slobodan Đorđević, Aleksandar Kocić, Dragutin Stojanović, Novica Mitrović, Novica Garčić, Miodrag Kostić i Ugo Mitov.
U prolećnom delu u sastavu Vlasine, koji je vodio trener Petar Šušulić, zaigrali su potonji standardni prvotimci Božidar Milenković Tus i Zoran Išljamović Šura. U toj godini, predsednik kluba bio je legendarni Vlastimir Veličković Dejanac. Golman Ljuborad Stevanović je kasnije nastavio golmansku karijeru u prvoligaškom, da bi se u leto 2002.godine vratio u Vlasotince kao trener .Upauzi između dva dela prvenstva odlučio se za smenu generacija, otpisao desetak dotadašnjih prvotimaca. Sjajna mu je procena bila da dovede Piroćanca Zorana Stojanovića koji je na 15 prolećnih utakmica postigao čak 17 golova. Gol više postigao je samo najbolji igrač Vlasine Zoran Biđžić.
Umesto otpisanih prvotimaca, Ljuborad Stevanović je dao šansu darovitim momcima iz omladinskog sastava, pa su Vlasotinčani nove ljubimce prepoznali u Dejanu Kostiću, Marku Ignjatoviću, Aleksandru Kociću, Saši Đokiću i drugima.
SAŠA PEŠIĆ BEZ PREMCA
Na 34 utakmice, kroz prvi tim Vlasine prošla su 34 igrača. Najviše utakmica upisaoje golman Saša Pešić (31), slede Dragan Stanković, Vlada Kostić i Miloš Biđžić sa po 29 nastupa. Na 28 utakmica igrao je Dejan Branković (28), dres prvotimca po 26 puta nosili su kapiten Zoran Biđžić, Zoran Aleksić i Vladica Stojanović. Analitičari su izračunali da su dve trećine prvnstva na terenu proveli Igor Đokić i Ivan Rajković (23), po 15 mečeva imali su Zoran Stojanović, Miodrag Mitrović i Dalibor Palčić, Nenad Janković je bio 14 puta u sastavu, a mladi Igor Jović 13 puta. Slede Zlatanović i Jovanović (12), Vladan Mitković, Bojan Mitrović i Stojiljković (11). Na 10 utakmica nastupili su Bojan Mihajlović i Savić, na 6 je igrao Vučković, a Vulić na pet utakmica. Po četiri nastupa imali su mladi Zoran Stanković, Marko Ignjatović i Cvetanović, tri puta je igrao Dejan Kostić a po dva puta mladi Đukić i Kocić, po jedan meč upisali su: Saša Đokić, mladi Aleksić, Petković i Dimitrijević.
Autor Dušan Stamenković
Nije dozvoljeno umnožavanje, reprodukovanje ili korišćenje teksta ili bilo kog dela teksta sa sajta, bez prethodnog pisanog odobrenja ili pisane saglasnosti Autora i kompanije Agencija SDS.
“Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Vlasotince. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”